Obezbeđenje tereta
Zakonski okvir
Obezbeđenje tereta u okviru robnog saobraćaja je tema za koju postoje različite smernice kako bi robni saobraćaj bio bezbedan. Zaštita važi za vozilo, tovar i sve ostale učesnike u svakodnevnom transportu. Pored zakonskih smernica neophodno je pridržavati se i stručnih propisa o obezbeđenju tereta.
-
Tehnički propisiŠto konkretnija postaju „priznate propise tehnike“ zahtevana u § 22 Zakona o drumskom saobraćaju, to je očiglednije da se zahtevi različitih organizacija za obezbeđenje tereta delimično preklapaju i dopunjuju. Stoga je moguće uzeti prikolicu koja istovremeno ispunjava zahteve prema VDI direktivi 2700, Dajmlerovoj direktivi 9.5 i standardu DIN EN 12642 Code XL.Pročitajte više
-
Zakonski okvirNemačka Ureba o drumskom saobraćaju (§22 i §22 StVO), Trgovački zakonik (§412 HGB) kao i Zakon o zaštiti na radu (ArbSchG) i Propisi o sprečavanju nezgoda (§22 i §37 UVV) Fonda za osiguranje od posledica nesreće na radu pripisuju vama kao vozaču / licu koje upravlja vozilom / prevozi tovar posebnu odgovornost za pravilno obezbeđenje tereta koji se transportuje pomoću tegljača. Podrazumeva se da vaša poluprikolica mora biti bezbedno postavljena i opremljena (§§ 22 stav 1 i 37 stav 4 Propisa o sprečavanju nezgoda) kako biste mogli pravilno obezbediti teret.
Stoga su u §§ 30, 31 Urebe o drumskom saobraćaju navedene i obaveze držaoca vozila kao i u § 22 Urebe o drumskom saobraćaju obaveze rukovodilaca utovarnih radova.Pročitajte više
Fizičke sile
Deluju fizičke sile, kao sila teže, centrifugalna sila ili sile trenja –zakoni prirode se ne zaustavljaju ni pred tovarom vaše prikolice.
Principi obezbeđenja tereta
Načelno se mogu razlikovati dva principa obezbeđenja tereta: Obezbeđenje pomoću blokiranja ili obezbeđenje pomoću vezivanja.
Vezivanje se zasniva na intenziviranju sile trenja između tovara i tovarne površine. Pri tome se povećava pritisak na tovar pomoću sredstava za vezivanje, tovar se pritiska jače na tovarnu površinu i na taj način zadržava svoju poziciju.
Vezivanje gornjeg dela tereta kao obezbeđenje tereta: Kod vezivanja gornjeg dela tovara sredstvo za vezivanje ne obezbeđuje direktno, već preko povećavanja pritiska trenja. Tovar se obezbeđuje od sklizavanja isključivo pomoću sile trenja.
Obezbeđenje tereta blokiranjem zasniva se na ograničenju tovarnog prostora, to znači da je svaki deo tovara priljubljen na drugi odnosno tik uz ograničenje tovarnog prostora, npr. prednji ili zadnji zid.
U praksi: Teret pri utovaru postaviti tik uz prednji zid, zadnji zid ili bočne zidove (ivicu graničnika za palete) bez nastajanja praznina između pojedinačnih delova.
Praznine između pojedinačnih delova se nikad ne mogu u potpunosti izbeći, ali ne smeju da iznose više od ukupno nekoliko centimetara, u suprotnom pojedinačni delovi nisu blokirani. Potom se praznine moraju popuniti na odgovarajući način ili se tovar mora obezbediti pomoću mera vezivanja –vezivanje gornjeg dela tereta.
Obično je kombinacija obezbeđenja tereta blokiranjem i vezivanjem najjednostavnija i najpogodnija, jer se elementi obe metode nadopunjuju.
Svaka prikolica pruža različite preduslove da se postigne blokiranje i kad vrsta tovara kao npr. palete sa džakovima ili preslabo spoljno pakovanje to obično ne dozvoljavaju.
U ta pomagala ubrajaju se perforirane šine u podu vozila, u podu upuštene i ugrađene Joloda šine, usadne prečke,poprečne grede itd. Takođe, moguće je i blokiranje tovara pomoću specijalne nadgradnje prikolice ili traka..
Raspodela opterećenja
Sve mere obezbeđenja tereta određuju se na osnovu različitih vrsta vašeg tovara. Uz to se treba pridržavati Zakona o drumskom saobraćaju (StVO). On zahteva raspodelu opterećenja koja ne ugrožava saobraćajnu i radnu bezbednost.
-
Tovar može biti bezbedan samo kad je utovaren u skladu sa planom raspodele opterećenja.Pročitajte više
-
Specijalna opterećenja: za posebne tovare sa npr. visokim opterećenjem po tačkama kao što su koturi čelika postoje tačno definisane utovarne pozicije sa odgovarajućim sudovima i podupiračima.Pročitajte više
-
Ako se tovar nalazi na prikolici previše nazad, pritisak na sedlo može biti prenizak. To je važno za bezbednu vožnju vučnog vozila, jer kad je pogonska osovina previše rasterećena, pneumatici imaju manje gripa. Ako je tovar previše napred, može da usledi preopterećenje pogonske osovine, čak i kad nije premašena dozvoljena ukupna masa.Pročitajte više
Primeri iz prakse
U svakodnevnom transportu vrši se transport raznih dobara. Neophodno je ispuniti najrazličitije zahteve u pogledu obezbeđenja tereta.
-
Automobilska
-
Transport pića
-
Komadna roba
-
Transport papira
-
Transport kotura
Rešetkaste kutije dozvoljavaju brzo obezbeđenje različite robe, jer jedinstvene mere omogućuju savršeno blokiranje tovara. Pored čvrstoće nadgradnje, praznine u tovaru mogu da se obezbede graničnim letvama za palete koje služe za bočno fiksiranje, poprečnim gredama, teleskopskim šipkama i podiznim krovom koji uprkos visini od 3 m za utovar omogućuje brz utovar 3 kutije poredane jedna na drugu.
Za sertifikovani transport pneumatika proširuje se oprema shodno sertifikatu Code XL za 6 redova bočnih letvi i 2 reda čeličnih letvi po strani. U uzdužnom smeru slobodne pneumatike drže ukršteni zatezni kaiševi po polju stubova. Dodatan oslonac pružaju bočne perforirane čelične letve. U njih postavljene poprečne grede predstavljaju blokiranje delimičnog utovara.
Naše usluge
Mediji
-
Brošura za obezbeđenje tereta – Otvaranje cerade radi pravilnog obezbeđenja tereta